Jakie wykorzystuje się obecnie rodzaje telekomunikacji oraz dlaczego są one lepsze od telefonów?

Ludzie mają możliwość komunikować się wzajemnie na dużo różnych sposobów. Jednym z nich jest znana od kilkudziesięciu lat technika radiowa, która wykorzystywana jest do dziś przez np.


IT
Twórca artykułu: Kris Duda
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


różne służby mundurowe bądź medyczne.


Dla niektórych osób radiokomunikacja to zamiłowanie, które może być połączone z ich pracą zarobkową. Jest to jednak bardzo szeroka dziedzina, którą można by rozdzielić na kilka podstawowych sektorów. Do pierwszego z nich można by zaliczyć przyrządy, których mogą używać osoby prywatne (bez wyrabiania dodatkowych zezwoleń) urządzenia PMR czy bardzo znane CB radia. Telefony PMR zezwalają na przeprowadzanie połączeń w zasięgu ok. 1 km. Radia CB natomiast to prawie wymagane wyposażenie wszystkich kierowców m.in. ciężarówek, a ich zakup może się zwrócić w terminie zaledwie paru dni. Innym sektorem mogłaby zostać radiokomunikacja amatorska, która działa na analogicznej zasadzie jak radia CB, jednak dostęp do używanych w tamtym miejscu częstotliwości radiowych wymaga wyrobienia licencji oraz zdania stosownego testu. Dla oddanego krótkofalowca największą radością jest prowadzenie pomyślnej rozmowy na naprawdę duże odległości, np. Europa-Stany Zjednoczone.


Trzecim wariantem jest łączność specjalistyczna, w której nie ma miejsca na jakiekolwiek błędy. Taki wariant transmisji jest używany przez różnego rodzaju służby, przykładowo policję, straż graniczną czy też wiele innych.


Inne artykuły

Dlaczego warto chronić swój smartfon za pomocą etui albo pokrowca, przegląd najbardziej popularnych modeli.

sport
Twórca artykułu: Steve Jurvetson
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Parę tygodni noszenia smartfona w torebce albo kieszeni z pewnością zostawi na nim spore ślady użytkowania. Porysowany ekran, obudowa czy rozmaite zanieczyszczenia z pewnością nie wpłyną dobrze na estetykę użytkowanego urządzenia.


Radiokomunikacja specjalistyczna jest o tyle lepsza od np. telefonii komórkowej, że nie ma tu kosztów nawiązania połączenia, ani nawet samej rozmowy. Przeważająca część służb wykorzystuje pasma UKF. Dystanse pomiędzy stacjami bazowymi a samochodami przykładowo drogówki czy też ITD wynoszą około 50km.
22-09-12 07:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.