Kilka podstawowych informacji o podstawkach wykorzystywanych we współczesnych komputerach.

Każda kolejna rodzina procesorów znacząco się różni od swoich poprzedników. Z racji tego wymagać też będzie nowych, dostosowanych płyt głównych, jakie będą umiały wykorzystać najnowsze możliwości i technologie.
element
Twórca artykułu: Steve Jurvetson
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


klientów
Twórca artykułu: 7 w d
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Procesory przez minione lata znacząco powiększały swoje obliczeniowe możliwości, a przeważnie za tym szła liczba nóżek, jakie się w nich znajdowały. Dlatego też każda nowa generacja przeważnie wiązała się z nowym rodzajem podstawki, do jakiej procesor był wkładany. Podstawki będą się od siebie różnić nie tylko liczbą pinów, ale też sposobem montowania. Przykładowo socket 775 - czy socket 775 jest droga, dedykowany dla firmy intel, cechował się tym, że w miejsce otworów na nóżki miał pola dotykowe, a procesor sprężyste blaszki. Z kolei socket a to była klasyczna konstrukcja AMD, z 453 pinami.


Dla prawidłowej pracy komputera niezwykle istotne było, żeby układ był odpowiednio w podstawkę włożony. W przypadku opisywanych wcześniej podstawek Intela czasem były problemy z tym, że blaszki się łamały i układ był do wyrzucenia - czym się różni socket am3.

Czy opisywane zagadnienie jest dla Ciebie atrakcyjne? To kliknij i zobacz, co ma solidna strona - odnajdziesz w tamtym miejscu nie mniej absorbujące dane.

Klasyczne podstawki, takie jak na przykład socket am3, posiadają otwory, w które wkłada się nóżki procesora, a później odpowiednią dźwignią wszystko jest dociskane, żeby były właściwe styki.
Ponieważ wytwórcy przy kolejnych wersjach podstawek niekiedy zmieniają tylko niedużą ich część, co ma na przykład miejsce przy socket fm1, to trzeba być ostrożnym przy montażu aby nie próbować użyć niewłaściwego procesora. Jeżeli zrobi się wszystko umiejętnie, to najczęściej procesory można montować na płytach wiele razy.
22-03-10 07:53
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.