W jakich miejscach stosuje się ochronniki przepięciowe? Do jakich rzeczy służą? Czy używane są także w fotowoltaice?

sprzęty elektryczne poddawane są oddziaływaniu prądu o różnym nasileniu. Z reguły to nasilenie jest pod kontrolą, jednak czasami zdarzają się sytuacje, kiedy napięcie jest za duże i wtedy urządzenie może być zagrożone awarią.


Jakie zabezpieczenie stosowane jest na takie ewentualne sytuacje?


Ochronnik przeciwprzepięciowy (sprawdź tutaj) montowany jest na aparaturze właśnie na wypadek tego typu sytuacji. Kiedyś nazywany był odgromnikiem właśnie dlatego, iż sytuacje, o jakich mowa to na przykład uderzenie pioruna. W momencie, kiedy zdarzy się wyładowanie na przykład podczas burzy, ma miejsce czasowe przepięcie. tego typu urządzenie zmniejsza czas oraz moc impulsu. Takie urządzenie montowane jest z reguły na najważniejszych częściach sieci elektrycznej, na przykład są to transformatory.


ekran led
Twórca artykułu: clry2
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Inne artykuły

Co to jest wskaźnik napięcia, w jaki sposób on funkcjonuje i dlaczego jest tak użyteczny?

Lampy podłogowe i stołowa z kolekcji Toro
Twórca artykułu: SPOT Light
Podpatrzone na: SPOT Light
Czy też wiesz, które jest od dawna fundamentalne narzędzie każdego elektryka? Używa go także na pewno każda tzw. "złota rączka". To interesujące, iż takie małe urządzenie może ustrzec wręcz przed porażeniem elektrycznością, zatem wręcz przed śmiercią.


Niniejszym urządzeniem jest miernik napięcia, określany też jako wskaźnik czy tester.


Gdy chodzi o ograniczniki fotowoltaika (SP - kable grzejne poznań) także stosuje je do ochrony systemu. W fotowoltaice stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje ograniczników.nowa publikacja (zobacz więcej w tym serwisie)Tam, w jakich ma się do czynienia ze stałym prądem są to specjalne ograniczniki, natomiast tam gdzie jest prąd przemienny są one standardowe. Warto również mieć pojecie, że jeśli dobrane zostaną one niewłaściwie to możliwe jest zagrożenie pożarowe. Z pewnością też system fotowoltaiczny musi zostać zainstalowany wraz z systemem odgromowym. Jednak używać trzeba, ażeby tego typu urządzenie nie znajdowało się w bliskiej odległości od części systemu PV.


Tego rodzaju ograniczniki mają powszechne zastosowanie tam, gdzie zagrożenie przepięciami jest realne. Ograniczeniem jest z pewnością ich cena, dlatego należy przeanalizować czy zastosowanie ich jest na pewno dobrą decyzją.
22-06-22 16:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.